Ako si zložiť papierový quiet book


Iné tipy / piatok, 26 januára, 2018

Prinášam vám návod, ako si zložiť quiet book (skratka QB) zo zákúpeného pdf súboru https://mamickovanie.sk/products-page/hra/quiet-book/

1. Vytlačte si všetky strany farebne a jednostranne.

2. Ja mám môj QB trochu iný, keďže až po jeho zhotovení som si uvedomila,  že je dosť náročný na vystrihovanie. Mnoho obrázkov som najskôr vystrihla, s rozostupmi zalaminovala a tak obstrihla. Deťom je to však jedno, či je okolie obrázka biele alebo priesvitné, a tak som verziu na predaj zjednodušila. Môžete si teda všetky strany po vytlačení rovno zalaminovať.

3. Vystrihnite si všetky strany QB a všetky ostatné časti na prilepovanie.

4. Pripravte si suchý zips. (Nie je síce nevyhnutný, ale manipulácia s QB je omnoho jednoduchšia, ak ho použijete.) V galantériách zoženiete pásy lepiaceho suchého zipsu, no mne viac vyhovujú malé krúžky zo suchého zipsu. Zohnala som ich tu: https://www.stoklasa-sk.sk/suchy-zips-samolepiaci-kruzky-15-mm-x138869 Dajú sa samozrejme zohnať aj inde. Ak nakupujete cez aliexpress, tak ich tam nájdete napríklad tu: https://goo.gl/qNvwQa

4. Úvodná strana

Na úvodnú stranu si môžete pred zalaminovaním napísať meno dieťaťa. Suchým zipsom si na niektorý z kvetov pripevnite modrého motýľa.

5. Priraďovanie kvetov

Na stránku s kvetmi patria štyri kvety a včielka Maja. Včielku Maju som pripevnila na šnúrku, dierovačom som spravila dierku na roh strany a priviazala druhý koniec. Maja takto môže “lietať” z kvietka na kvietok a nestratí sa. Kvety dieťa priraďuje podľa tvaru.

6. Zoraďovanie od najmenšieho po najväčšie

K strane s trávou a šiestimi obdĺžnikmi patria tri kartičky s Majou a tri kartičky s Vilkom. Dieťa zoraďuje kartičky podľa veľkosti.

7. Puzzle – páv

Na stranu s predtlačeným pávom patrí štvordielne puzzle páva. Môžete si ho rovno zalaminovať a vystrihnúť ako je, alebo si môžete ako ja vystrihnúť najskôr páva, zalaminovať ho a vystrihnúť ho s priesvitným okrajom.

8. Počítanie do 5 so žabou a muchami

Na stranu so žabou patrí 5 múch. Dieťa lepí žabe na jazyk muchy a počítajú. Vystrihnúť si ich môžete po zalaminovaní do tvaru kruhu. Budete mať biele okolie muchy a nie priesvitné ako ja. Detičkám to ale určite nebude vadiť.

9. Rozlišovanie modrej a červenej farby

Na motýľov patria 4 červené a 4 modré kruhy. Dieťa priraďuje kruhy k motýľom podľa farby.

10. Mláďatá 

K trom mláďatám patria obrázky kravy, ovce a sliepky. Dieťa priraďuje k mláďaťu jeho rodiča.

11. Triedenie a priraďovanie tvarov

Na stranu tvarmi patria geometrické tvary (štvorec, trojuholník, kruh, hviezda, srdce) a štvorce so zaoblenými rohmi v modrej, zelenej, červenej a žltej farbe. Štvorec so zaoblenými rohmi sa pripevní ako prvý a dieťa musí najskôr nájsť všetky tvary rovnakej farby, a potom ich správne priradiť.

12. Farebný rad

Na stranu so šnúrkami patria štyri balóny (červený, modrý, žltý, zelený) a kartičky s kruhmi v týchto farbách. Najskôr sa pripevní kartička, potom dieťa pripevňuje balóny podľa poradia farieb.

13. Zubožrút a zuby

V QB sú dve verzie úst, so zubami a bez. K strane bez zubov patria zuby, ktoré si deti môžu do úst lepiť. Môžete použiť napríklad suchý zips v čiernej farbe, magnetickú lepiacu pásku alebo lepiacu gumu. Túto aktivitu odporúčam pre trochu staršie detičky, kedže zuby sú dosť malé. K strane so zubami patrí kefka, zubná pasta, kúsok vytlačenej pasty, pena, zubožrúti. Ja som si aktivitu pripravila takto: Na zubožrútov som lepiacou páskou prilepila kancelárske spinky. Na kefku a zubnú pastu som pomocou obojstrannej lepiacej pásky prilepila bielu machovú gumu a obstrihla som ju podľa ich tvaru. Na machovú gumu som opäť obojstrannou lepiacou páskou prilepila okrúhly magnet. Na kefku si môžete nalepiť aj kúsok suchého zipsu a pripevňovať si na ňu pastu alebo penu. A takto sme sa hrali: Na ústa so zubami som rozložila zubožrútov. Kika si vzala kefku alebo pastu a pomocou magnetu pochytala všetkých zubožrútov. Alebo sme to hrali spolu na striedačku. Raz chytala ona, raz ja.

14. Koža a srsť zvierat

Na stránku so zvieratami patria štyri kruhy s vyobrazením srsti a kože zvierat. Dieťa priraďuje k zvieratám ich kožu alebo srsť.

15. Časti tváre

Na stranu s tvárou patria chlapčenské a dievčenské vlasy, 2 oči, 2 uši, nos, ústa, 2×2 obočie (jeden pár s telovým pozadím, jeden bez). Keď budete lepiť suchý zips na tvár, odporúčam si to rozložiť podľa časti tváre tak, aby sa vám všetko pekne zmestilo s chlapčenskými aj dievčenskými vlasmi. Túto aktivitu mám v knihe ako poslednú, pretože sa dievčenské vlasy nezmestia do žiadnej obálky, tak ich mám pripevnené na zadnej strane.

16. Na ukladanie voľných častí mám tri rozličné druhy obálok. Všetky som zohnala v papiernictve Ševt. Je na vás, aký typ si vyberiete. Ja mám ružovú plastovú obálku na časti tváre, priesvitnú plastovú obálku na zuby, balóny a geometrické tvary a nalepovacie obaly na CD na ostatné aktivity.

17. Celý QB som spojila pomocou otvárateľných kovových krúžkov, ktoré sa používajú na vytváranie albumov. Diery som robila dierovačom. Krúžky kúpite v kreatívnych potrebách alebo si ich môžete objednať cez aliexpress napríklad tu: https://goo.gl/WDCM6M

Prajem vám a vašim detičkám veľa zábavy s mojim/vašim quiet book-om.

Pridaj komentár, poteším sa. :)